Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Türkiye’de Bitcoin Madenciliği Karlı Mı? Kar Analizi

Madencilik yazı dizimiz devam ediyor. Madencilik hakkında detaylı bilgiye Bu yazımızda ise Bitcoin madenciliğinin Türkiye’de yapılıp, yapılamayacağından bahsedeceğiz.

Türkiye’de Bitcoin Madenciliği Karlı Mı? Kar AnaliziTürkiye’de Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Karı var mı?
09:2815 Aralık 2019

Coin TürkYazar: Coin TürkCoinTürk Google News Bültenine Abone Ol
TAKİP ET
İlk yayın tarihi: 09 Nisan 2015

Madencilik yazı dizimiz devam ediyor. Madencilik hakkında detaylı bilgiye bir önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise Bitcoin madenciliğinin Türkiye’de yapılıp, yapılamayacağından bahsedeceğiz.

İçerik Rehberi
Yatırımdan Ne Bekliyoruz?
Peki Bitcoin Madenciliği Türkiye’de yapılabilir mi?
Yatırımdan Ne Bekliyoruz?
Türkiye’de madencilik yapılır mı sorusuna geldiğimizde forumlarda ve internette bir çok kişinin fikirlerini beyan ettiğini görüyoruz. Ancak genelde bu fikirleri yazanların yatırımdan bekledikleri ile aslında bir yatırımın ne olduğu arasında fark olduğunu görülebilir.

300’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye üye olabilirsiniz.
Normal bir yatırım yaklaşımında dolar bazında yıllık %3 civarında bir getiri temelde iyi bir getiri olarak düşünülmektedir. Yani ROI’nin temelde 33 yılda geri dönmesi. Diğer taraftan 10.000 dolarlık bir yatırıma yıllık %10 getiri sağlanabilirse, 100 yıl sonunda 137.8 milyon dolarlık bir getiri olduğu hesaplanabilir. Yıllık %10 getiri ile ROI yaklaşık 10 yılda sağlanabilmektedir. Sonuç olarak Amerikan Doları bazında bir yatırım açısından eğer yıllık %10-20 gibi getiri yakalanabilirse, bunun oldukça verimli bir yatırım olduğu düşünülmelidir. Tabi bu fikre karşı; Bitcoin madenciliği çok riskli bir yatırım, o kadar beklenmez gibi görüşler olabilir. Ancak yatırımın doğası gereği risk içerir. Yatırımcı risk/getiri hesabına, mal varlığına göre yatırımını yapar veya yapmaz. Yapana yapma, yapmayana yap demek olmaz.

Peki Bitcoin Madenciliği Türkiye’de yapılabilir mi?
Önceki yazılarımda belirttiğim gibi Bitcoin madenciliğinde geliri belirleyen temel etmenler Bitcoin fiyatı ve zorluk derecesidir. Eğer zorluk derecesi artarsa veya Bitcoin fiyatı düşerse o zaman yatırımımızın getirisi olumsuz etkilenecektir. Ancak dönemsel çıkışları bir yana bırakıp 2009dan 2015 yılına geldiğimizde Bitcoin fiyatının 0.01$dan 250$`a kadar geldiğini görürüz. Borsalarda böyledir. Dönemsel çıkış ve inişleri göz ardı ederseniz 5-10 yıllık dönemlerde borsaların tüm diğer getiri ürünlerine göre daha fazla kazandırdığını göreceksinizdir. Sonuç olarak Bitcoin fiyatının uzun vadede artacağı veya en azından bir bant içerisinde muhtemelen 200-300$ bandında seyredebileceği söylenebilir.

Zorluk derecesinin zaman içerisinde artması beklenmelidir ancak artışın daha önceki yıllar gibi olmayacağı söylenebilir. Ocak 2014-Haziran 2014 6 aylık dönemde zorluk 1.4 milyondan, 11 milyona gelirken (%685), Temmuz 2014-Aralık 2014 döneminde 11 milyondan 34 milyona gelmiştir (%209). Ocak 2015-Mart 2015 3 aylık dönemde 34 milyondan 46 milyona gelmiştir (%35). Zorluk derecesinin artışındaki bu yavaşlamanın devam edeceği ve yıllık %10-20 bandına oturabileceği söylenebilir.

Yine önceki yazılarımda belirttiğim gibi Bitcoin madenciliğinde gideri belirleyen temel etmenler yer kirası personel ve elektriktir. Kiranın minimal olduğu veya kendi yerimizde yaptığımızı, personel olarak kendimizin çalıştığını farz edelim.

Elektrik bedeli ülkemizde yapılacak sözleşmeler ile ev aboneliğinde 0.23/kw, ticari abonelikte 0.20/kw, sanayi aboneliğinde 0.18/kw`ye gelmektedir. Dolar/TL kurunun 2.55 TL olduğunu düşünelim ve elektrik fiyatlarının dolar bazında sabit kalacağını düşünerek, bu bedeller sırasıyla 0.09 $, 0.08$ ve 0.07 $ olarak hesaplayabiliriz.

Yatırımımızı oluşturacak olan cihaz alımı içinde tercihimizi Bitmain tarafından üretilen ve şu an için en verimli cihazlardan olan Antminer S5lerden yaptığımızı düşünelim. Üreticisi tarafından 340$ satılmakta olan bu cihazlar, gümrük ve kargo ile muhtemelen 500-550$ civarına Türkiyeye temin edilir. Ancak bu cihazların güç kaynağı olmadığı için 50$a da güç kaynağı alınacağını düşünürsek, cihaz başına 600$ maliyet olacağını düşünebiliriz. Antminer S5`ler 590 watt/saat elektrik tüketimi yaparken, 1155 GH/s güce sahiptir. 1 Nisan 2015 itibariyle cihazı kurduğumuzu düşünelim. Zorluk derecesinin aylık %2 artacağını, Bitcoin fiyatının değişmeyeceğini ve ticari tip elektrik abonesi olduğumuzu düşünelim. Hesaplamaya geçelim;

Nisan 2015, Zorluk 49446390688.2, BTC 250$,
Gelir = BTC Üretim 0.35755564 / 89.38 $
Gider = Elektrik 424 kw / 33.98 $
Net Gelir = 55.4 $

Takip eden aylarda net gelirimiz 87$, 85$, 84$, şeklinde gitmektedir. Bu hesaplamaya göre tam 13 ay sonra Mayıs 2016 bittiğinde cihazımıza harcadığımız 600 $ çıkmış ve elimizde 25$ gelir olabilir. Dolar bazında ilk yıl brüt %104, net yatırım bedelini düştüğümüzde %3-4 getiri sağlayabiliriz. Eğer ki elektrik bedelimiz sanayi tipi olursa Mayıs 2016`da yatırım harcamamız çıkmış ve elimizde 85$ gelir olabilir. Bu hesaba cihazın ikinci el bedeli dahil edilmemiştir. Ancak aslında ilk yıl sonunda cihazın bedeli çıkmış ve elimizde ikinci elde satabileceğimiz bir cihaz ve bir miktar nakit gelir vardır. Ki ikinci el cihazı 200-300$ a bile satabileceğimizi düşünürsek, 1 yıl sonunda %50 nin üzerinde kar elde edilmiş olabilir. Cihazı satmadığımızı, cihazın bozulmadığını veya küçük aksaklıklara rağmen çalışmaya devam ettiğini düşünürsek ikinci yıl sonunda cihaz bedeli çıktıktan sonra 430 $ gelir olacaktır. Ki bu durumda iki yılda getiri brüt %171, net %71 olacak, yatırımımız çıkmış ve cihazımız hala satılabilir bir değer olacaktır.

Bu getirinin dolar bazında hesaplandığını unutmamak gerekir. Özellikle elektrik giderini yapılacak sözleşmeler ile 1-2 yıl dönemlerde TL olarak sabitlenebilir. Bu durumda gelir dolar bazında olurken, gider TL olacaktır. Diğer taraftan yüklü alımlarda indirim olabilir. Örneğin Bitmaintech 1600 adet S5 alımında satış bedeli 340$dan 170$a düşürmektedir.

Sonuç olarak Bitcoin madenciliğine yatırım, Türkiyede 10-12 ay içerisinde ROI gerçekleşebilir. Dolar bazında gerçekleşebilecek bu ROI, elinde kısıtlı bütçesi olan ve sadece 1 cihaz alıp gelir bekleyen küçük yatırımcı için pek anlamlı olmayabilir veya riskli olabilir. Ancak elindeki parayı yatırıma çevirmek isteyen orta-büyük ölçekli yatırımcılar için anlamlı olabilir. Bu nedenle Bitcoin madenciliğinden Türkiyede çok büyük beklentiler olmamalı ancak mevcut koşullarda iyi bir yatırım olabileceği düşünülmelidir. Ancak yatırım doğası gereği risktir, yatırımcılar gelir/gider durumunu iyi değerlendirmeli ve ona göre yatırımı düşünmelidir.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

Türkiye’de Bitcoin Madenciliği Karlı Mı? Kar Analizi BENZER İÇERİKLER
Türkiye’de Bitcoin Madenciliği Karlı Mı? Kar Analizi YAPILAN YORUMLAR